Jak wybrać odpowiedni szlafroki dla siebie?

Wybór odpowiedniego szlafroka nie jest sprawą łatwą. Szlafrok damski musi być nie tylko ciepły i komfortowy, ale również estetyczny i sprawiający przyjemność swoim wyglądem. Powinien być również jak najbardziej praktyczny. Na rynku znaleźć można dziś ogromny wybór szlafroków różnego rodzaju. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, by móc zdecydować, jaki typ szlafroka interesuje nas najbardziej.

Szlafroki letnie i zimowe

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że szlafroki mogą być letnie i przeznaczone na nieco zimniejszą porę roku, jak zima, czy późna jesień. Czym się one charakteryzują? Szlafroki przeznaczone na lato są szyte z lekkich, często nawet zwiewnych i komfortowych materiałów. Taki szlafrok ma przede wszystkim okrywać – w końcu często nie nosi się niczego pod spodem, zwłaszcza po wyjściu z kąpieli. Szlafrok tego rodzaju powinien być również wykonany z materiału, który zapewnia możliwie wysoki komfort termiczny, to znaczy szybko odprowadza wilgoć i pozwala skórze pod nim wyschnąć. 

Zdecydowanie inaczej wykonane są typowe szlafroki na zimę. Najczęściej wykonuje się je z materiałów o wiele grubszych, które przede wszystkim mają sprawić, że w takim szlafroku będzie nam po prostu ciepło. Kobiece szlafroki tego gatunku różnią się również bardzo często krojem – nie są tak minimalistyczne jak szlafroki letnie. Dzięki temu szlafrokiem zimowym można przykryć się w całości, owinąć, czy przyjemnie otulić. Zdecydowanie taki szlafrok to najlepsze ubranie, żeby posiedzieć przy kominku w czasie długiego, zimowego wieczora.

Szlafroki o różnym kroju

Warto pamiętać również, ze szlafroki mogą mieć bardzo różny krój. W najbardziej tradycyjnej wersji, szlafrok jest ubraniem długim, najlepiej sięgającym do kostek i zakrywającym całe ciało. Powinien mieć też długie, dość szerokie rękawy. Szlafrok taki wykończony jest często – choć nie zawsze – ozdobnym kołnierzem i zawiązywany przy pomocy paska. Jednak jak wiadomo, żadna tradycja nie trwa wiecznie, a moda przyniosła nam również inne, ciekawe kroje. W pewnym momencie bardzo modne stały się na przykład szlafroki damskie stylizowane na japońskie kimono, czy inne, równie egzotyczne stroje. Szlafroki takie często wykonuje się ze specyficznych, wzorzystych materiałów. Współczesne szlafroki, a zwłaszcza te przeznaczone do chodzenia latem, są często o wiele krótsze. Mogą sięgać do kolan, albo być nawet bardzo krótkie, niewiele dłuższe niż długa koszula. Coraz częściej szyje się również wygodne szlafroki z krótkimi rękawami. Modnym dodatkiem do szlafroków jest również popularny ostatnio kaptur. 

Naturalne i syntetyczne materiały na szlafrok

Szlafroki dla kobiet wykonuje się z materiałów różnego rodzaju – zarówno całkowicie naturalnych, jak i syntetycznych. Bardzo popularne są na przykład szlafroki polarowe. Ten syntetyczny materiał cechuje się tym, że jest bardzo ciepły, ale również dość przewiewny i łatwy w utrzymaniu. Wśród naturalnych materiałów najbardziej popularna jest oczywiście bawełna. Coraz częściej stosuje się również półsyntetyczny materiał wykonany z mocno przetworzonego włókna bambusowego. Tkanina taka jest lekka, przewiewna i przyjemna w dotyku, a także bardzo tania. Bardziej eleganckie szlafroki wykonuje się z włókien nieco droższych, takich jak egipska bawełna, satyna, czy nawet adamaszek. 

Szlafroki codzienne i eleganckie

Ceny eleganckich szlafroków mogą być bardzo wysokie i nieraz równają się cenom ubrań dziennych wysokiej jakości. Za wysokiej jakości szlafrok z adamaszku trzeba zapłacić nieraz kilkaset złotych. Jednak zdecydowanie warto. Tkanina ta jest nie tylko bardzo przyjemna w dotyku, ale również sposób w jaki układa się na ciele robi piorunujące wrażenie. Bardzo często eleganckie typy szlafroków wykonuje się również z satyny, która charakteryzuje się bardzo specyficznym pomysłem i delikatnością. Materiał ten też w bardzo charakterystyczny sposób leje się po ciele, bardzo dokładnie podkreślając jego kształty. W ostatnich latach coraz większą karierę robią również nieco grubsze szlafroki wykonane z wysokiej jakości egipskiej bawełny.